drzwi skrzydłowe

Drzwi prysznicowe – skrzydłowe czy przesuwne?

Kabina prysznicowa jest podstawowym elementem wyposażenia większości nowoczesnych łazienek. Nic dziwnego, bowiem kąpiel pod natryskiem ma same zalety. Może być szybka i pobudzająca bądź dłuższa i pozwalająca zrelaksować się po długim dniu. Jakie drzwi prysznicowe wybrać do kabiny? Które są solidniejsze i bardziej funkcjonalne – drzwi skrzydłowe czy może drzwi prysznicowe przesuwne?

Oprócz baterii, samej słuchawki prysznicowej i wielkości brodzika to właśnie drzwi prysznicowe w głównej mierze wpływają na komfort podczas kąpieli. Od tego, czy będą one gładko chodzić i łatwo się otwierać, zależy ponadto nie tylko wygoda użytkowników, ale także bezawaryjność drzwi. Ich rodzaj należy wybrać, uwzględniając dodatkowo wymiary i układ łazienki.

Drzwi skrzydłowe do przestronnych łazienek

Do najsolidniejszych i jednocześnie najprostszych należą drzwi skrzydłowe. Są one umieszczone na zawiasach i otwierają się tak samo jak zwykłe drzwi do pomieszczeń. Skrzydła otwierają się najczęściej na zewnątrz, z tego powodu drzwi skrzydłowe najlepiej sprawdzają siew większych łazienkach, gdzie do dyspozycji mamy wystarczającą przestrzeń niezbędna do ich otwierania. Do wyboru mamy drzwi dwuskrzydłowe i jednoskrzydłowe. Nowoczesne drzwi skrzydłowe bardzo płynnie i lekko otwierają się oraz zamykają, a także posiadają system samoczynnego domykania. Dodatkową zaletą drzwi skrzydłowych jest ich prosty i nowoczesny wygląd.

Drzwi prysznicowe przesuwne, zalety i wady

Jeśli łazienka jest mała, nie zawsze istnieje możliwość montażu drzwi skrzydłowych otwieranych na zewnątrz. Jeśli w pobliżu kabiny znajdują się inne elementy łazienkowego wyposażenia i nie mam możliwości otwierania skrzydeł, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się drzwi prysznicowe przesuwne. Należy w tym wypadku wybrać dobry i solidny model, mając na uwadze, że drzwi przesuwne bywają delikatniejsze i bardziej podatne na uszkodzenie niż drzwi skrzydłowe. Miejmy też na względzie, że ich montaż bywa nieco bardziej skomplikowany. Większość drzwi tego rodzaju składa się z trzech paneli, które muszą być bardzo precyzyjnie zamontowane, tak by można było z wygodnie nich korzystać i aby płynnie się otwierały. Drzwi prysznicowe przesuwne pozwalają też niestety na uzyskanie mniejszego otworu wejściowego niż standardowe drzwi skrzydłowe. Jest to zatem mniej komfortowe rozwiązanie, gdy w mieszkaniu są osoby starsze czy niepełnosprawne.

Zarówno drzwi skrzydłowe, jak i drzwi przesuwne mają swoje zalety. Kompromisem między jednym i drugim rozwiązaniem mogą być również drzwi łamane, które również nie wymagają miejsca do otwierania, a pozwalają przy tym uzyskać większy otwór wejściowy niż drzwi prysznicowe przesuwne.

Dodaj komentarz