drzwi i ościeżnice

Drzwi wewnętrzne w mieszkaniu

Przy gruntownym remoncie mieszkania bardzo często wymieniamy drzwi i ościeżnice. Należy dopasować je nie tylko pod względem wizualnym, ale również funkcjonalnym. Aby wybrany model odpowiadał wszystkim potrzebom mieszkańców i dobrze komponował się aranżacją, należy dobrze przemyśleć zakup. Możemy wybierać spośród kilku podstawowych rodzajów drwi wewnętrznych.

Wybierając drzwi i ościeżnice, należy przemyśleć kwestię wyglądu, sposobu otwierania i właściwości izolacyjnych. Drzwi wewnętrzne dzielimy na kilka podstawowych rodzajów. Wyróżniamy drzwi rozwierane, przesuwne oraz harmonijkowe. Pierwszy rodzaj dzieli się ponadto na drzwi jednoskrzydłowe i dwuskrzydłowe. W sprzedaży dostępne są także drzwi wewnętrzne akustyczne o dobrych właścowiściach izolacyjnych.

Drzwi wewnętrzne rozwierane

Drzwi rozwierane jednoskrzydłowe należą do najpopularniejszych i najczęściej spotykanych w mieszkaniach. Dzięki prostej konstrukcji są niezawodne. Można dopasować je do estetyki wnętrza dzięki olbrzymiemu wyborowi wykończeń, kolorów i wzorów. Ponadto można zdecydować się na drzwi i ościeżnice o podwyższonych właściwościach izolacyjnych. Tak zwane drzwi akustyczne dobrze tłumią dźwięki i zapewniają lokatorom prywatność oraz spokój. Warto wybrać je na przykład jako drzwi do gabinetu czy pokoju młodzieżowego. Drzwi akustyczne doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie szczególnie zależy nam na ciszy i prywatności.

Drzwi dwuskrzydłowe to rzadziej spotykane rozwiązanie. Dawniej były one stosowane w dużych mieszkaniach w kamienicach. Są one godnym uwagi rozwiązaniem, gdy do dyspozycji mamy dużą przestrzeń i chcemy mieć możliwość łączenia dwóch pomieszczeń, na przykład podczas przyjęć organizowanych w domu.

Należy pamiętać, że drzwi rozwierane, czy to jednoskrzydłowe czy dwuskrzydłowe, wymagają miejsca do otwierania. W zasięgu skrzydła nie mogą być ustawiane żadne przedmioty. Z tego powodu w przypadku bardzo małych mieszkań, w których liczy się każdy metr kwadratowy przestrzeni do zagospodarowania, często nie jest to najlepszy wybór.

Drzwi przesuwne

Drzwi przesuwne na szynach to dobre rozwiązanie, gdy nie chcemy montować drzwi skrzydłowych. Drzwi wewnętrzne przesuwne są bardzo nowoczesne i efektowne, a przy tym wygodne. Kiedy nie ma możliwości ich zamontowania, pozostają drzwi harmonijkowe, które są polecane do małych mieszkań. Nie nadają się one jednak do wąskich otworów drzwiowych, gdyż po otwarciu harmonijka zajmuje nieco miejsca i może blokować małe wejście. Drzwi harmonijkowe są też najmniej szczelne ze wszystkich wymienionych rodzajów i mają najsłabszą izolację akustyczną. Są jednak z reguły nieco mniej awaryjne niż drzwi przesuwne na szynie.

Dzięki dużemu wyborowi kolorów i wykończeń możemy zastosować w mieszkaniu różne rodzaje drzwi, zachowując przy tym spójność estetyczną. Solidne i eleganckie drzwi wewnętrzne to inwestycja na lata, warto zatem dokładnie przemyśleć ich wybór.

Dodaj komentarz