Minimalizm to nie ascetyzm

Niektórym osobom wnętrza minimalistyczne kojarzą się przede wszystkim z chłodem. Jeśli do takich należysz, to mam nadzieję, że mam dla ciebie dobrą wiadomość – postaram się dziś nieco odczarować minimalistyczny wizerunek domów i mieszkań tak, żeby poszukiwacze przytulnych wnętrz również mogli się nim zachwycić.

Kolory

Kolory stanowią pierwszą barierę nie do pokonania w minimalizmie. Przynajmniej do czasu uświadomienia sobie, że w żadnym przypadku nie kończą się na czerni i bieli. Oczywiście, jest to zestawienie, które bardzo często pojawia się w poglądowych inspiracjach. Z tego też powodu takie skojarzenia są całkiem słuszne. Niemniej, w żadnym razie nie wyczerpują całości tematu.

Jeśli czerń, biel, a ewentualnie odcienie szarości w jakiś sposób powodują u ciebie spadki nastrojów, a w pomieszczeniach, w których jest zbyt dużo rzeczy, odczuwasz przytłoczenie, możesz po prostu zdecydować się na inną linię kolorystyczną. Bez problemu może ona obejmować barwy, które są twoimi ulubionymi. Jedynym zastrzeżeniem jest umiar. Trzy kolory pełniące rolę dodatkowych i jeden dominujący (najlepiej jasny) będą dobrą odpowiedzią na twoje rozterki. Niemniej minimalistyczny dom w kolorach tęczy też jest czymś, co nie wykracza poza dostępne możliwości.

Dodatki

Niewielka ilość dodatków może powodować, że dom będzie odbierany jako wyjątkowo ascetyczny. Jeśli jednak będą dobrze dobrane (również pod względem kolorów), to ich obecność, choć zauważalna, będzie sprawiać wrażenie wyjątkowo przemyślanej. Tym samym tracąc na ilości, zdecydowanie zyskasz na jakości. Kilka stylowych i porządnych doniczek będzie miało przewagę nad parapetem zastawionym przypadkowymi bibelotami.

paged krzesłaPanowanie nad rzeczami

W minimalizmie chodzi o to, żeby ludzie byli w stanie zapanować nad tym, co posiadają, a nie o to, żeby sytuacja była odwrotna. W związku z tym, warto przyjrzeć się temu, co posiadamy w naszych mieszkaniach. Jest więcej niż pewne, że wielu z tych rzeczy nie używamy na co dzień. Być może warto rozważyć posiadanie ich, bo może się ono okazać niepotrzebne. Robienie rewolucji nie jest konieczne, za to wraz z upływem czasu warto zastanowić się, czy część tego, co posiadamy, nie przyda się bardziej komuś innemu.

Meble

Meble w minimalistycznym wnętrzu wcale nie muszą wyglądać, jakby zostały wyjęte z mniszej celi. Wręcz przeciwnie – jest mnóstwo firm, których produkty są estetyczne i nowoczesne i znakomicie sprawdzą się również wszędzie tam, gdzie oczekujemy minimalizmu. Przykładem mogą być meble Paged Collection. Firma jest polska, a jej produkty są atrakcyjne wizualnie. Paged krzesła są ciekawym rozwiązaniem. Są dość uniwersalne, więc z powodzeniem mogą wypełniać przestrzenie różnych rodzajów, nie tylko domów i mieszkań.

Dodaj komentarz