Podstawy stylu industrialnego w mieszkaniu

Dzięki zagospodarowywaniu starych fabryk po recesji w latach 50., powstał styl zwany dzisiaj industrializmem. Jest to synonim luksusu, minimalizmu oraz przełamania pewnych barier. W domu, który kojarzy się z przytulnym, ciepłym miejscem, surowe rozwiązania wnętrzarskie robią ogromną furorę. Sprawdź kilka podstawowych zasad, które tworzą podwaliny stylu industrialnego i pomogą Ci urządzić mieszkanie w takim charakterze.

Przestrzeń

Sądząc po fakcie, iż styl industrialny powstał dzięki aranżacji starych fabryk w mieszkania, przestrzeń odgrywa ogromną rolę w takim wystroju. Brak podziałów to podstawa! Połączenie kuchni z salonem i jadalnią jest typowym rozwiązaniem. Jeśli musisz zastosować ściany działowe – np. by odgrodzić łazienkę, lub posiadasz ścianę nośną, której nie da się zlikwidować, pozostaw ją w surowym stanie – brak tynku, zadrapania lub goła cegła to idealne struktury wpasowujące się w industrialny wystrój.

Okna

Wielkie fabryczne okna, które są pozostałością po dawnym przeznaczeniu budynku traktowane są jako jego ozdoba. Dlatego jeśli posiadasz takie okna w swoim mieszkaniu, warto je odsłonić. Wszelkie firany, zasłony mogą zepsuć efekt i wnieść domowego klimatu, którego jednak w takich wnętrzach się mimo wszystko unika. Jeśli na przeciwko są okna sąsiadów i chcesz uniknąć ich wzroku, świetnym rozwiązaniem będą industrialne zasłony. Im więcej światła naturalnego tym lepiej, jednak należy również pamiętać o sztucznym oświetleniu. Odgrywa ono jedną z ważniejszych ról – w końcu styl industrialny to głównie wielkie, przemysłowe lampy. Te wykonane z aluminium lub metalu wyglądają solidnie i sprawiają wrażenie pozostawionych ze starej fabryki.

Meble industrialne

Industrialne wnętrza uwielbiają meble z przeszłością. Specjalnie postarzane meble industrialne są więc idealnym rozwiązaniem. Podkreślą indywidualizm wnętrza oraz jego surowy charakter. Warto zwrócić uwagę na ich rozmiar – im większe gabaryty – tym lepiej. Wynika to z faktu, iż duża przestrzeń sprawia, że małe meble wydają się na tle przestrzeni wręcz miniaturowe.

Dodatki

Prostota i minimalizm sprawiają, że styl industrialny wymaga prostych form. Jeśli chcemy już coś wyeksponować, warto by były to rzeczy postarzone, z intrygującą historią. Dodatkowo, jako wystrój można potraktować również wszelkie konstrukcyjne elementy – belki stropowe, wsporniki, kominy czy kolumny. Świetnie sprawdzą się również lustra w metalowych ramach.

Kolorystyka i wykończenie

Pamiętaj, kolorystyka wnętrz industrialnych powinna składać się głównie z chłodnych i neutralnych barw. Dobrym wyborem są więc wszelkie szarości, biel oraz odcienie turkusu lub ciemnej czerwieni w celu przełamania. Ważne są również wzory wykończenia – surowe ceglaste ściany, elementy wentylacji, kable pociągnięte po suficie – wszystko to pozwala na użycie w aranżacji dodatków stali, szkła, drewna oraz betonu. Kontrolowana niedbałość – to idealne określenie wykończenia wnętrza industrialnego.

 

Dodaj komentarz