trenfy kolorystyczne Pantone na rok 2019

Trendy kolorystyczne na 2019 rok. Propozycje Panton Color Institute

Z okazji wrześniowego tygodnia mody w Nowym Jorku, Panton Color Institute stworzył raport, w którym zaprezentowane zostały trendy kolorystyczne na wiosnę i lato 2019. Jak co roku, wydarzenie to ma ogromny wpływ nie tylko na modę, ale również na tendencje, które będą się pojawiać w architekturze, aranżacjach wnętrz i szeroko pojętym designie. Nie od dziś wiadomo, że kolor ma ogromne znaczenie w dzisiejszym świecie. Kolor bowiem identyfikuje, sprzedaje i wyróżnia. Czego możemy spodziewać się w nadchodzących miesiącach? Instytut Pantone, zaproponował paletę 16 odcieni, z których 4 to kolory stosunkowo bezpieczne i klasyczne, natomiast 12 pozostałych, to kolory zaskakujące, intrygujące i zdecydowanie nie stonowane.

Idea, stojąca za wyborem palety najmodniejszych kolorów na 2019 rok

Głównym motywem, który zainspirował Instytut Pantone, jest hołd dla eklektyzmu i wielokulturowości. Co to oznacza? W dobie globalizmu, każdy z nas ma możliwość podróżowania po świecie i mieszkania w każdym jego zakątku. Mieszanie się kultur w dzisiejszym świecie jest normą, przez co kolory przenikają się i łączą, pokazując tym samym swoją różnorodność znaczenia. Jednak, o czym warto pamiętać, w każdej kulturze, kolory mogą mieć odmienne znaczenia. Dlatego, według idei przyświecającej Instytutowi Pantone, nie wolno ich zamykać w ramy, spłaszczać, bądź nadawać im określonego znaczenia.

Cztery klasyki- granat, biel, kość słoniowa i brąz

Zacznijmy od czterech kolorów, które można uznać za klasyczne, stonowane i idealne jako baza (zarówno w modzie jak i architekturze wnętrz). Instytut Pantone do najmodniejszych odcieni na 2019 rok zaliczył:
-PANTONE 13-0919 Soybean (odcień kości słoniowej)
-PANTONE 19-3810 Eclipse (bardzo ciemny granat, z domieszką fioletu)
-PANTONE 11-0106 Sweet Corn (biel, określana jako kremowa/maślana)
-PANTONE 19-0805 Brown Granite (klasyczny, ponadczasowy brąz)

Trendy kolorystyczne Panton

foto: Pantone

Kolory tego typu, sprawdzą się jako baza- np. jako kolor ścian, podłóg, podstawowych mebli. Nadają one wnętrzu elegancji i budują poczucie spokoju i czystości. Są idealne dla osób, wybierających minimalizm w architekturze wnętrz.

Królować będą intensywne i ciekawe kolory

Zdecydowanie, odcienie zaproponowane przez Instytut Pantone, można określić jako odważne, ekscentryczne i nieoczywiste. To właśnie na nie czeka świat mody i projektanci wnętrz. Prawdopodobnie wśród kolorów z zaprezentowanej palety, znajduje się kolor roku 2019 (dla przypomnienia, w 2018 roku został nim Ultra Violet 18-3838). W niedalekiej przyszłości, w naszych domach pojawiać się będą dodatki i meble w odcieniach z tej palety. W jej skład wchodzą:
-PANTONE 17-1564 Fiesta (ciepły odcień pomarańczu, wpadający w czerwień)
-PANTONE 19-1862 Jester Red (ciemna, elegancka czerwień)
-PANTONE 15-1264 Turmeric (mandarynkowy pomarańcz)
-PANTONE 16-1546 Living Coral (delikatny, koralowy odcień z nutą złota)
-PANTONE 18-2045 Pink Peacock (intensywna i mocna fuksja)
-PANTONE 17-0542 Pepper Stem (spokojna i miła dla oka, groszkowa zieleń)
-PANTONE 13-0850 Aspen Gold (energetyczna żółć)
-PANTONE 19-4150 Princess Blue (intensywny, królewski niebieski)
-PANTONE 18-1031 Toffee (ciepły brąz)
-PANTONE 15-0960 Mango Mojito (żółto-złoty odcień)
-PANTONE 18-04 Terrarium Moss (naturalna, ziemna zieleń)
-PANTONE 14-2808 Sweet Lilac (słodki i delikatny odcień liliowego różu)

trendy kolorystyczne Panton czerwienie

trendy kolorystyczne Panton 2019

trendy kolorystyczne Panton wiosna 2019

foto: Pantone

Oczywiście, wśród zaprezentowanych kandydatów, może znajdować się  kolor roku 2019. Świat mody i architektury wnętrz, ze zniecierpliwieniem czeka na grudniowe ogłoszenie tej wyczekiwanej informacji. Jak widać, Instytut Pantone postawił na ciepłe, koralowe czerwienie, nietypowe żółcie, intensywny niebieski oraz kolory ziemi, takie jak stonowane zielenie i brąz. Macie swojego faworyta? Który z tych kolorów zagości w Waszych domach?

Dodaj komentarz