płyta warstwowa pur

Wybieramy drzwi do domu jednorodzinnego

Budując własny dom jednorodzinny, chcemy, żeby prezentował się on okazale nie tylko w środku, ale także na zewnątrz. Na jego wygląd zewnętrzny ma wpływ nie tylko kolor elewacji, rodzaj i odcień dachówki, ale także stolarka okienna i drzwiowa. Drzwi wejściowe powinny być dostosowane nie tylko do charakteru budynku, ale też do naszych potrzeb i oczekiwań. Jakie drzwi dostępne są na rynku i czym się charakteryzują?

Drzwi zewnętrzne – dlaczego ich wybór jest tak istotny?

Drzwi wejściowe niewątpliwie wpływają na estetykę budynku, jednak co ważniejsze, mają wpływ na energooszczędność domu, a więc ich wybór będzie się przekładał na wysokość rachunków za energię elektryczną. Drzwi różnią się między sobą materiałem, z którego mogą być wykonane i tak wyróżniamy drzwi stalowe, z aluminium, z tworzywa sztucznego, z włókna szklanego i drewniane. Sprawdźmy, czym charakteryzują się drzwi wykonane z wymienionych materiałów.

Drzwi drewniane

Drzwi zewnętrzne wykonane z drewna są najczęstszym wyborem właścicieli domków jednorodzinnych. Najczęściej do ich wyrobu wybiera się drewno liściaste (dąb, mahoń) i iglaste (sosna, świerk). Główną zaletą drzwi drewnianych jest ich wysoki poziom wytrzymałości oraz dobra izolacja termiczna i mała rozszerzalność cieplna. Nowoczesne metody produkcji tego typu drzwi pozwalają na tworzenie modeli o różnych wzorach. Minusem drzwi z drewna jest i niska odporność na uszkodzenia mechaniczne, na skrajne temperatury, a poza tym słabo chronią przed włamaniem i pożarem.

Drzwi PCV

Posiadają ościeżnicę wykonaną z tworzywa sztucznego, która dodatkowo jest wzmocniona wkładkami z aluminium. Skrzydło takich drzwi to najczęściej płyta warstwowa PUR, która wyposażona jest we wzmocnienia paneli bocznych. Drzwi PCV uszczelniane są także pianką poliuretanową, są wentylowane, a poza tym dokłada się do ich konstrukcji elementy ze stali ocynkowanej i aluminium, w celu poprawienia ich parametrów technicznych. Ten rodzaj drzwi nie jest odporny na włamanie, ale posiada dobre parametry akustyczne i termiczne.

płyta warstwowa pur

Drzwi stalowe i aluminiowe

Ich ościeżnica jest wykonana z aluminiowego profilu, a skrzydło wykonane jest z profili z wkładką termowizyjną. W celu poprawienia parametrów technicznych tych drzwi stosuje się dodatkowe wypełnienie w postaci pianki poliuretanowej, styropianu lub wełny mineralnej. Są odporne na czynniki mechaniczne, co sprawia, że ich parametry są zbliżone do typowych drzwi antywłamaniowych. Do minusów tego rozwiązania zaliczyć można słabą izolacyjność cieplną i akustyczną.

Drzwi z włókna szklanego

Ościeżnica w tego rodzaju drzwiach jest wykonana najczęściej z dębowego drewna, natomiast skrzydło tworzy się z płyty z drewnianą ramą. Drzwi obłożone są prasowanymi włóknami szklanymi, których faktura podobna jest do drewna.

Najważniejsze parametry drzwi wejściowych

Wiemy już, że drzwi zewnętrzne mogą być wykonane z rozmaitych materiałów, a każdy z nich charakteryzuje się innymi parametrami, które mają wpływ nie tylko na komfort użytkowania domu, ale także na bezpieczeństwo domowników. Na jakie parametry powinniśmy więc zwrócić uwagę?

Szerokość. Drzwi wejściowe nie powinny mieć szerokości mniejszej niż 90 cm, tak by mogły się w nich zmieścić dwie osoby. Nie powinniśmy się jednak decydować na zbyt szerokie drzwi, ponieważ w czasie chłodnych dni, do wnętrza domu będzie się dostawało zbyt dużo zimnego powietrza podczas ich otwierania.

Wysokość. Optymalna wysokość w przypadku drzwi wejściowych to 2 m.

Współczynnik przenikania ciepła. Wartość ta zazwyczaj jest podana na drzwiach lub na ich etykiecie. Mówi o tym, jak dużo ciepła „ucieka” przez drzwi.

Izolacja akustyczna. Jeśli chcemy się uchronić przed przenikaniem dźwięków z zewnątrz do pomieszczenia, należy zdecydować się na drzwi o akustyce poniżej 30 dB.

Okazuje się, że na rynku dostępnych jest wiele rodzajów drzwi zewnętrznych. Drzwi, w których skrzydła mogą być z płyty warstwowej PUR, z drewna lub profili aluminiowych czy innych materiałów mają jedno zadanie: odgradzać nas od świata zewnętrznego. To dlatego wybierając drzwi wejściowe do swojego domu, musimy brać pod uwagę nie tylko nasze potrzeby, ale też okolicę, w której znajduje się nasza posiadłość.

Dodaj komentarz